Ondřej Oubrecht z LG o ohybných displejoch a LG G Flex

Pripomíname si starší rozhovor s Ondřejom Oubrechtom, ktorý nám v zastúpení spoločnosti LG Electronics povedal viac o smartfóne LG G Flex a ohybnom displeji, ktorý sa v ňom nachádza. Ondřej Oubrecht je Key Accoung Manager mobilnej divízie spoločnosti LG Electronics pre Slovenskú republiku a Česko. Pán Oubrecht, prečo prichádzajú zakrivené displeje až teraz? Je to tak… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 3. novembra 2014
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Pripomíname si starší rozhovor s Ondřejom Oubrechtom, ktorý nám v zastúpení spoločnosti LG Electronics povedal viac o smartfóne LG G Flex a ohybnom displeji, ktorý sa v ňom nachádza.

Ondřej Oubrecht je Key Accoung Manager mobilnej divízie spoločnosti LG Electronics pre Slovenskú republiku a Česko.

Pán Oubrecht, prečo prichádzajú zakrivené displeje až teraz? Je to tak veľký technologický skok?

Áno, zakrivené displeje sú zásadný technologický skok, pretože sú z plastu. Sú hrubé iba 0,44 milimetrov a predovšetkým – nie je to iba zakrivený displej. Je to ohybný displej. Zakrivené displeje stačí iba vo výrobe ohnúť a zaliať sklom, také boli napríklad tie prvé Trinitron displeje. V G Flex je flexibilný displej, môže zakriviť, ale môže byť aj rovný. To je tá hlavná technologická výhoda.

A to, v čom sme prelomili technologickú bariéru je, že tieto displeje sa budú dať v budúcnosti použiť v mnohých ohľadoch, ktoré sme si dodnes ani nedokázali predstaviť. Teraz ma napadá, že časom, keď budú lacnejšie, si budete môcť kúpiť televízor ako nalepovaciu tapetu na stenu alebo na okno. Pretože vám v tom nebude brániť celá konštrukcia, televízor bude vybavený iba malou technologickou skrinkou.

Môžeme očakávať, že sa v blízkej dobe objavia ohybné displeje aj v mid-end alebo low-end produktoch?

Záleží na cene. Ja nevidím cenotvorbu do konca roka, ale určite sa tu bude táto technológia objavovať. Ešte určitú dobu ale potrvá, kým sa optimalizujú náklady na výrobu a než sa rozbehne výroba tak, aby bola bezproblémová.

Ohybné displeje už existovali dlhšiu dobu, ale nikdy nedosiahli to, aby ich bolo možné vyrábať sériovo na montážnej linke. Pretože vyrobiť ich je jedna vec, ale urobiť to pre sériovú výrobu tak, aby aj nákladovo splnili podmienky, je akoby vec druhá. Vy vidíte množstvo zariadení, naprieč celým spektrom technológie, ktoré vyzerajú a fungujú nádherne, ale znamená to, že sa s jedným prototypom hralo niekoľko ľudí a niekoľko mesiacov, než to začalo fungovať. A, samozrejme, pri sériovej výrobe na to nie je čas.

Musíme prekonať tieto bariéry, ktoré sú na začiatku.Pri tomto G Flexe sa nám to podarilo, už prebieha regulérna výroba tohto displeja a vďaka tomu pôjde vývoj zasa ďalej. A tak, ako sú v určitých intervaloch nové modely, tak prichádzajú aj nové technológie, nové verzie displejov, iné uhlopriečky, iné rozmery a tak ďalej.

Máme tu aj zakrivený televízor a zakrivený telefón – využívajú tieto zariadenie rovnakú zobrazovaciu technológiu?

Ja by som povedal, že podobnú. Je to podobná technológia, ale určite nie tá istá. Sú tam nejaké rozdiely v tom, že pri televízii zatiaľ nebude potrebná nejaká ohybnosť a do tej doby to bude určite ten displej zakrivený, ale pevný.

Tými vyššími uhlopriečkami mierim k tabletom. Myslíte si, že je pravdepodobné, aby sa v priebehu tohto roka na trhu alebo ako koncept objavil tablet s ohybným displejom?

Nie som si tým istý, či príde tablet so zakriveným displejom, pretože výhoda zakriveného displeja alebo tohto flexibilného je v tom, že je v ňom plast, teda pri páde nepraskne. To je jedna z tých obrovských výhod, takže tablet by kľudne mohol byť skôr rovný, ale oveľa odolnejší.

Dá sa teraz G Flex považovať za vlajkovú loď spoločnosti? Prípadne za náhradu za G2?

Nenahradí, je nad G2. Aj cenovo. G2-ka je stále vlajková loď medzi mobilnými telefónmi.

Nebude trend zakrivených a ohybných displejov len taký úlet, akým bolo napríklad 3D?

Nemyslím si to z niekoľkých dôvodov. Po prvé, teraz je taký hon na to, aby boli telefóny čo najtenšie. Dodnes žiadny displej nebol pod jeden milimeter hrubý a tento ohybný má 0,44 mm. Keď ušetríte na displeji pol milimetra, zrazu ste namiesto 8 na 7 mm hrúbky telefónu. Takže keď máte takýto displej v telefóne, tak je hneď telefón o milimeter tenší. Je to málo, ale nie je to zanedbateľné číslo. Keď sa to spraví dizajnovo dobre, tak telefón  vyzerá ako žiletka.

Takže je možné, že LG bude mať najtenšie telefóny vďaka týmto displejom?

To sa stať môže. Trúfam si povedať, že sa cenovo snažíme znižovať. Teraz je to 6-palcový drahý telefón, ale časom budú tieto technológie dostupnejšie a dostupnejšie. G Flex vidím ako začiatok novej série produktov s novými displejmi. Na tieto displeje je veľký dopyt naprieč trhmi aj dizajnérmi. Doteraz platilo, že ste mali displeje rovnaké a museli byť niekde “zastrčené”. Od tejto chvíli je to inak, napríklad teraz môže byť displej na Hi-Fi veži zaoblený po povrchu. Časom sa bude výroba zlacňovať, vzniknú efektívnejšie postupy. Určite to teda nezapadne.

A k 3D, môj osobný názor je, že bola chyba komunikovať ako 3D telefón. Dalo sa povedať, že je to najvýkonnejší telefón na trhu, ktorý má navyše aj 3D. V tej chvíli si to ľudia nekúpili, lebo si mysleli, že je to iba 3D, tam bola teda taká zlá informovať, tá sa nepodarila. Mal som v rukách aj ďalšiu generáciu tohto telefónu, ktorá nakoniec neprišla na trh a bola o 300 percent lepšia. 3D efekt bol nádherný a je mi ľúto, že to ďalej nerobíme. 3D efekt bol jasný aj pri naklonení displeja, aj fotoaparát bol dotiahnutý podstatne ďalej. Bola to škoda, že to zapadlo, lebo si myslím, že keby to 3D bolo iba ako ďalšia funkcia toho zariadenia, tak by to fungovalo.

Takže určite to nebude len taký dočasný boom.

Viete si v dohľadnej dobe predstaviť niečo ako ohýbateľný 3D displej?

Ja si myslím, že asi nie. Že to zatiaľ nebude, lebo je tam potrebný určitý uhol a vzdialenosť od ľudského oka.

Ďakujeme za poskytnutie rozhovoru a prajeme veľa úspechov v novým G Flexom. 

Rozhovor bol autorizovaný bez úprav.

Foto: © Focus-Age / © 3DIGITAL.SK

Informácie o tomto príspevku

Vydané 3. novembra 2014
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.