Prírodou inšpirovaný redizajn bankoviek eura od Barbary Bernát

Autor: | Publikované: 19. februára 2015
Článok obsahuje tieto témy:  , , ,

Koncept redizajnu papierovej meny euro od Barbary Bernát je pôsobivý. Koncept je inšpirovaný prírodou a nechýbajú v ňom ani kreatívne bezpečnostné prvky.

Papierové bankovky sú nielen cenina, ale aj niečo, čo musí hneď na prvý pohľad evokovať dojem hodnoty. Nielen finančnej, ale aj spoločenskej. Aj preto sa nám papierové bankovky tak páčia, lebo poznáme ich hodnotu. Osobne zastávam názor, že eurové bankovky nie sú tak pekné, ako bankovky slovenskej koruny. 5-tisícová bankovka s M.R. Štefánikom je podľa môjho neskromného názoru jedna z najkrajších v histórii platidiel vôbec.

Pamätáte sa ešte na to, kto bol vyobrazený na bankovkách slovenskej koruny?

slovenske bankovky koruna

Bankovky slovenskej koruny boli nahradené eurovými 1.1.2009

Koncept redizajnu eurových bankoviek vyzerá hodnotne, pekne a moderne, je to však niečo celkom iné, než na čo sme zvyknutí. Využitý je minimalizmus a detailné grafické interpretácie prírodných motívov. Na jednej strane bankovky sú zvieratá, na druhej rastliny a stromy.

Mimoriadne zaujímavo sa autorka konceptu vyhrala s bezpečnostnými prvkami bankoviek. Pod UV svetlom je okrem iného zreteľne viditeľná kostra zvierat.

Bankovky majú nominálne hodnoty 5, 10, 20, 50 a 100 eur. Škoda, že ani grafici pri svojich návrhoch neuvažujú nad dizajnom jednoeurovej bankovky, ktorú by som neraz veľmi ocenil aj v reálnom živote.

Ak vás koncept zaujal, určite si prezrite profil maďarskej autorky na Behance.net. Jej portfólio je vo významnej miere tvorené kresbami s akými tradičným nádychom.

redizajn bankoviek euro barbara bernat 3digital (1)

redizajn bankoviek euro barbara bernat 3digital (2)

redizajn bankoviek euro barbara bernat 3digital (1)

redizajn bankoviek euro barbara bernat 3digital (3)

redizajn bankoviek euro barbara bernat 3digital (4)

redizajn bankoviek euro barbara bernat 3digital (5)

redizajn bankoviek euro barbara bernat 3digital (6)

redizajn bankoviek euro barbara bernat 3digital (7)

redizajn bankoviek euro barbara bernat 3digital

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Vybrané príspevky »

Slovenský tím sa intenzívne pripravuje na robotickú olympiádu v Mexiku, robot už má aj oficiálne meno

Veľkolepá medzinárodná robotická olympiáda FIRST Global sa nezadržateľne blíži. Pätica talentovaných stredoškolákov spolu s ich mentorom Adamom Kuklom pôjdu v polovici augusta reprezentovať našu krajinu do Mexika. Robotická stavebnica konečne dorazila a tím už budúcemu robotovi vymyslel aj netradičné meno – Aurel. Kým sa nechali inšpirovať? Naši chalani patria medzi hviezdy národných a medzinárodných robotických súťaží akou je […]

, , , , , , , ...
6. júna 2018

Najnovšie príspevky