Sony Xperia L1: 5 vecí, pre ktoré si ju zamilujete

Sony Xperia L1 je jeden z najsympatickejších telefónov, ktoré sme tento rok otestovali. Nehrá sa na vlajkovú loď a ani na prémiové zariadenie, aj napriek tomu má veľmi slušnú technickú výbavu a krásny minimalistický dizajn.   Kľúčové vlastnosti Sony Xperia L1 systém Android 7 s grafickou úpravou a aplikáciami od Sony; HD displej s 5,5-palcovou… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 20. augusta 2017
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Sony Xperia L1 je jeden z najsympatickejších telefónov, ktoré sme tento rok otestovali. Nehrá sa na vlajkovú loď a ani na prémiové zariadenie, aj napriek tomu má veľmi slušnú technickú výbavu a krásny minimalistický dizajn.

 

Kľúčové vlastnosti Sony Xperia L1

  • systém Android 7 s grafickou úpravou a aplikáciami od Sony;
  • HD displej s 5,5-palcovou uhlopriečkou (optimálna veľkosť);
  • ochranné sklo displeja chráni pred škrabancami;
  • dostatok vnútornej pamäte 16 GB + podpora pamäťovej karty microSD;
  • nadpriemerný fotoaparát 13 Mpx s nahrávaním Full HD videa a LED bleskom;
  • webkamera s rozlíšením 5 Mpx;
  • najnovší USB konektor typu C, obojstranný;
  • má 3.5 mm audio konektor pre slúchadlá;
  • výkon je dostatočný aj pre náročné hry;
  • Xperia L1 nie je vhodná pre virtuálnu realitu;
  • cena od 168 eur

 

Sony Xperia L1 má zadnú stenu z plastu, nepôsobí však lacno alebo nekvalitne.

#1 Cena

Sony Xperia L1 sa predáva za ceny do 200 eur, patrí teda k tým lacnejším, ktoré však majú stále dobrú technickú výbavu. U operátora alebo pri kúpe na splátky vás cena smartfónu rozhodne nezaťaží a technicky bude aktuálny ešte aj o dva-tri roky.

 

 

Sony Xperia L1 a 5 dôvodov, prečo si ju kúpiť

#2 Naozaj dobrý fotoaparát

V mobilných telefónoch od Sony sú tradične veľmi dobré kamery a Xperia L1 v tomto kontexte nie je výnimkou. Fotoaparát má 13 megapixelov, automatické zaostrovanie, funkciu HDR a tiež LED blesk, to sú však iba technické údaje – podstatná je kvalita snímkov, ktorá je mierne nadpriemerná. Pokojne by som kvalitu fotografií porovnal s Moto G5, ktoré je vo svojej cenovej kategórii považované za lídra.

Zadný fotoaparát nahráva Full HD video, ktoré taktiež nemožno kritizovať. Video je ostré, má detaily aj pri prehrávaní na celoobrazovom režime na veľkom monitore. Ako naozaj dobré tiež hodnotím zaostrovanie počas nahrávania, v tomto ohľade by si Sony Xperia L1 zaslúžila lepšie hodnotenie ako moja Moto Z.

 

Sony Xperia L1 a 5 dôvodov, prečo si ju kúpiť

#3 Samostatné tlačidlo kamery

Oceňujem samostatné tlačidlo pre fotoaparát, pracuje sa s ním komfortne. Je dvojpolohové, teda prvé miernejšie stlačenie vyvolá funkciu automatického zaostrenia obrazu a dotlačenie na doraz zhotoví snímku. V režime nahrávania videa je potrebné spúšť dotlačiť úplne, aby sa nahrávanie spustilo. Rovnakým tlačidlom aj ukončujete nahrávanie.

 

Sony Xperia L1 v režime fotoaparátu

#4 Krásny dizajn

Viem, že hodnotenie dizajnu nikdy nebude objektívne, pretože každému sa páči niečo iné. Ale pozrite sa na túto Xperiu, veď je krásna! Vpredu má rozmerný displej a pomerne malé rámy okolo, žiadne tlačidlá tu nenájdete. Zadná stena je minimalistická, okrem loga a optiky fotoaparátu je dizajn čistý aj na tejto strane. A aj tlačidlá po bokoch sú jednoduché, nenápadné, dobre hmatateľné a s dobrou odozvou na stlačenie.

Oceňujem samostatné tlačidlo pre fotoaparát, pracuje sa s ním komfortne. Je dvojpolohové, teda prvé miernejšie stlačenie vyvolá funkciu automatického zaostrenia obrazu a dotlačenie na doraz zhotoví snímku. V režime nahrávania videa je potrebné spúšť dotlačiť úplne, aby sa nahrávanie spustilo. Rovnakým tlačidlom aj ukončujete nahrávanie.

 

Sony Xperia L1 je vybavená moderným USB konektorom, ktorý má rovnakú veľkosť na mobiloch, tabletoch aj počítačoch. Vďaka nemu je zabezpečené, že telefón bude technicky aktuálny aj o tri až päť rokov.

#5 Pripravenosť na najbližšie roky (podpora USB C)

Aj keď je Xperia L1 cenovo dostupnejší smartfón, nachádzame v ňom konektor USB Type-C. Je obojstranný, poskytuje rýchlejšie prenosy dát cez kábel a je multifunkčný. Po technickej stránke je Xperia L1 taký lepší priemer, je teda celkom pripravená slúžiť aj najbližšie roky. Nehrozí, že keď si ho kúpite na splátky na tri roky, že budete musieť splácať zastaraný a s modernými štandardmi nekompatibilný mobil. Má aj moderný operačný systém (Android 7), dostatočne kvalitný displej (HD), slušný výkon s dostatočne veľkou pamäťou, robí Full HD video, vie navigovať a s dobou ide aj vďaka tomu, že je vybavený slotom pre SIM kartu vo veľkosti nano.

 

Sony Xperia L1 a nastavenia jej kamery

# Jedna nevýhoda za všetky: Chýba virtuálna realita a senzor odtlačkov prstov

Aby tento článok nebol iba o kladoch telefónu, spomenieme aj jednu maličkosť, ktorá nám v telefóne s touto cenou chýba. Tým niečím je pripravenosť pre obsah virtuálnej reality. Sony Xperia L1 nie je na virtuálnu realitu a 3D obsah vhodná z dvoch hlavných dôvodov: má iba HD displej a nemá gyroskop. To sú veci, ktoré sú pre plnohodnotný zážitok zo sledovania 3D obsahu a virtuálnej reality nevyhnutné. Je však nutné podotknúť, že keď telefón vložíte do headsetu virtuálnej reality (či už Cardboard alebo iného), môžete sledovať videá v 3D režime, len mobil nebude reagovať na pohyby vašej hlavy (kvôli chýbajúcemu gyroskopu) a obraz nebude kvalitný.

Druhá vec, ktorá mi v mobile chýbala, je senzor odtlačkov prstov. Skrátka, je to nový štandard, ktorý sa dobre udomácnil aj na našom trhu a ľudia túto funkciu chcú. Napríklad taká Moto G5 ho má a stojí rovnako, navyše má aj o niečo lepší Full HD displej.

 

Zhodnotenie od autora článku

Sony Xperia L1 nie je najlepší telefón na trhu, ale ani sa na taký nehrá. Má dobrú technickú výbavu, ešte raz musím vyzdvihnúť jej kvalitný displej a fotoaparát. Práve telefóny ako Xperia L1 sú dôvodom, prečo už ľudia nepotrebujú jednoúčelové digitálne fotoaparáty. Ak hľadáte dobrý telefón za nižšiu cenu, potom by ste nad Xperia L1 určite mali pouvažovať.

Informácie o tomto príspevku

Vydané 20. augusta 2017
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.