Aj mobilná VR môže byť interaktívna, Realiteer sa dá ovládať pohybom ruky

Realiteer je vývojárske štúdio, v ktorého portfóliu sa zatiaľ nachádzajú dve aplikácie pre Android. Sú demonštráciami ich vlastného programátorského SDK balíčka, ktorý umožňuje prepojiť reálny svet s tým virtuálnym. Skúsenosť s aplikáciami od Realiteer je tak veľmi podobná tej, ktorú máte s VR headsetmi Oculus Rift a HTC Vive.   To, čo robí vývojársky tím… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 24. marca 2016
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Realiteer je vývojárske štúdio, v ktorého portfóliu sa zatiaľ nachádzajú dve aplikácie pre Android. Sú demonštráciami ich vlastného programátorského SDK balíčka, ktorý umožňuje prepojiť reálny svet s tým virtuálnym. Skúsenosť s aplikáciami od Realiteer je tak veľmi podobná tej, ktorú máte s VR headsetmi Oculus Rift a HTC Vive.

 

To, čo robí vývojársky tím Realiteer, je vskutku úžasné. Aj my sme si vyskúšali ich aplikácie s názvami GermBuster VR Cardboard a Wizard Academy VR Cardboard a sme veľmi milo prekvapení ich funkčnosťou. Samotné hry sú jednoduchšie, majú za cieľ v prvom rade spropagovať vývojárske možnosti, ktoré vytvoril Realiteer.

Stačí mobil, VR headset a vytlačený RealTrigger.

Stačí mobil, VR headset a vytlačený RealTrigger.

 

Pre využitie plnej funkčnosti potrebujete nasledovné:

  1. smartfón so schopnosťou prehrávať VR obsah (aspoň HD displej a gyroskop, my používame Sony Xperia Z1);
  2. vytlačiť si na tlačiarni RealTrigger (stiahnuť tu), teda akýsi QR kód na ploche A5;
  3. akýkoľvek VR headset, ktorý má otvor pre kameru na mobile;

 

Keď si zo stránky výrobcu stiahnete PDF s RealTriggerom a vytlačíte ho na papier formátu A4, musíte ho vystrihnúť a poskladať. Je to však veľmi jednoduché, v priebehu minútky máte v ruke čosi, čo vzdialene pripomína zbraň. Kamera na mobile sleduje práve tento RealTrigger, konkrétne hodnotí jeho polohu a vzdialenosť a potom zo získaných informácií aplikácia vytvára obraz virtuálnej zbrane (GermBuster) alebo čarodejníkovej palice (Wizard Academy). Video skladania tohto RealTriggera si môžete pozrieť na krátkom videu nižšie:

 

Pohyb je prekvapivo plynulý

Je takmer neskutočné, ako dobre dokáže kamera sledovať pohyby RealTriggera a spolupracovať s aplikáciou. Môžete sa pozerať smerom dopredu, pritom ale rôzne mieriť bublifukom na baktérie, ktoré sa objavujú vo virtuálnej miestnosti. Vo vašej fyzickej ruke máte iba kus papiera, ale pred očami v headsete virtuálnej reality sa vám zobrazuje celkom iný, komplexný predmet.

Virtuálnu zbraň si môžete otáčať, približovať a navyše je viditeľne v 3D. Skrátka, ako keby ste ju mali skutočne pred očami a v rukách. Veľmi nás prekvapivo, ako je pohyb plynulý a presný. Má mierne oneskorenie, tomu sa asi nikdy nevyhneme, ale aj to je iba minimálne – pri hre vás nijak negatívne neovplyvňuje. Softvér od Realiteer dokonca rozpoznáva aj vzdialenosť, takže si môžete virtuálny predmet pozrieť zblízka a keď ho vzdialite, vidíte svoju virtuálnu natiahnutú ruku.

 

Realiteer RealTrigger VR (2)

RealTrigger si vytlačíte doma na tlačiarni a spracujete podľa vlastného uváženia.

Pripravuje sa aj multiplayer hra

Vývojár Realiteer zatiaľ nepripravuje zverejnenie svojho SDK pre Android, teda otvoreného softvéru. Predpokladáme, že si technológiu ponechá a bude ju licencovať, pretože zo samotných hier GermBuster a Wizard Academy zrejme nemá veľké príjmy (má v nich iba nasadené reklamy od Google).

Veľmi sa nám však pozdáva pripravovaný projekt s názvom Battle Z. Realiteer tvrdí, že pôjde o využitie technológie v spojení s multiplayer hrou. Výrobca zatiaľ neupresňuje, či bude multiplayer lokálny alebo celosvetový, avšak prvé videá z prototypov vyzerajú vynikajúco. Ide o FPS strieľačku (first person shooter), v ktorej môžete bojovať sám za seba alebo za vlastný tím proti zombies.

Vývojár tiež vo svojom fóre spomenul, že uvažuje nad platformou, ktorá umožní budovanie vlastného sveta, niečo ako Minecraft.

 

Realiteer zmení mobilnú VR k lepšiemu

Aplikácie od vývojára Realiteer výrazne posúvajú priemysel virtuálnej reality vpred. Vyzerá to tak, že ľudia napokon ani nebudú potrebovať plné VR headsety, ale celkom si vystačia s vlastnými smartfónmi. Z technológie sme takmer uchvátení, pretože nám veľmi pripomenula zážitky z používania HTC Vive, čo je spoločne s Oculus Rift najlepší VR headset sveta. Riešenie od Realiteer je však v porovnaní s nimi celkom zadarmo a prenosné.

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 24. marca 2016
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.